a: Du ansöker om körkortstillstånd hos Transportstyrelsen. Ansökan kan göras online på Transportstyrelsens hemsida eller via pappersblankett som du skickar in per post. Ansök här hos Transportstyrelsen
Välkommen till Kör Nu Trafikskola i Kungsbacka Vi erbjuder körlektioner för B-körkort, Teori, Handledarkurs samt Riskettan på ett smidigt, säkert och bekvämt sätt.
Vår körskola koncentrerar sig på elever som vill ta körkort för personbil (B-körkort). Hos oss på Kör Nu Trafikskolan kan du få hjälp med din körkortsutbildning för manuell eller automatväxlad bil. Vi har lärare som utbildar på Svenska, Engelska och Arabiska.
a: Du ansöker om körkortstillstånd hos Transportstyrelsen. Ansökan kan göras online på Transportstyrelsens hemsida eller via pappersblankett som du skickar in per post. Ansök här hos Transportstyrelsen
a: För att anmäla dig till introduktionsutbildning eller handledarkurs kan du boka direkt på vår hemsida eller kontakta oss via telefon. Boka introduktionskurs
a: Syntestet kan göras hos en optiker i Göteborg AB.
a: Ja, du kan börja hos oss utan tidigare erfarenheter. Vi har körkortsutbildningar både för nybörjare och för de som har kört bil tidigare.
a: Vi utbildar på Svenska, Engelska, Arabiska
a: Testlektionen för bil ger dig möjlighet att prova på bilkörning och se om trafikskolan passar dig. Du kan också få en bedömning av dina kunskaper och behov, vilket hjälper oss att skräddarsy ett utbildningspaket som passar dina behov.
a: Nej, du är inte skyldig att ta en testlektion, men vi rekommenderar starkt att du gör det för att få en bättre uppfattning om vad utbildningen kommer att innebära och vilka behov du har. Testlektionen ger oss en möjlighet att bedöma dina kunskaper och behov, så att vi kan skräddarsy ett utbildningspaket som passar dig bäst. Det hjälper dig att få ut det mesta av din utbildning och öka dina chanser att bli en säker och ansvarsfull förare
a: Du kan boka en testlektion på vår hemsida eller genom att kontakta körskolan per telefon eller e-post.
a: Ja, du får ha med dig en person som sitter med dig och din trafiklärare i bilen. Personen måste dock ha hänsyn till trafikläraren och eleven, personen får inte interagera på något sätt som helst med/under körningen.
a:Antalet körlektioner som behövs varierar från person till person. Det beror på dina förkunskaper och hur snabbt du lär dig att köra.
a:Under en körlektion övar du på olika moment som är relevanta för körning på väg. Läraren ger dig instruktioner och feedback under lektionen.
a:Ja, du kan välja vilken lärare du vill köra med om läraren är tillgänglig vid de tiderna som passar dig.
a:Nej, våra övningsbilar får endast användas om körprovet är bokat via trafikskolan.
a:Vi rekommenderar att du gör det skriftlig provet när du börjar att bli redo för körprovet. Eftersom giltighetstiden på kunskapsprovet är 4 månader.
a:Riskutbildningarna är giltiga i 5 år från det datumet de utfördes. Du kan även ringa Transportstyrelsen på 0771-81 81 81 för information och bekräftelse om giltighetstiderna för dina riskutbildningar.
a:Riskutbildningarna är obligatoriska moment som körkortstagare behöver utföra innan det skriftliga kunskapsprovet och uppkörningen. Riskutbildning del 1 är en teoretisk utbildning i sal i grupp på 3 timmar och kräver inga förkunskaper. Riskutbildning del 2 är en praktisk utbildning som innehåller övning på olika vägförhållanden och du följer de direktiv som ges av lärarna.
a:Denna del går att genomföra när som helst.
a:Vid förhållande man inte kan råda över till exempel akut sjukdom debiteras ingen avgift vid uppvisande av sjukintyg. Av/ombokning kan endast göras via telefon.
a:Av/ombokning av bokade tider måste ske senast klockan 13 vardagen innan bokad tid, vid senare av/ombokning debiteras full avgift.
a:Av/ombokning av bokade Kurser måste ske senas kl 13:00 ,4 vardagar innan bokad Kurs, vid senare av/ombokning debiteras full avgift.
a:På vår trafikskola kör vi splitternya Audi A3 Sportback (2023) Mercedes-Benz CLA 180(2022). Vi har både automat och manuella bilar.
a:Du kan boka riskutbildning 2 (halkbana) efter klartecken från din trafiklärare detta då du behöver kunna manövrera bilen själv och göra detta självständigt. Vi rekommenderar att göra det i slutet av din utbildning för att öka chansen till ett godkänt
a:För att boka en intensivkurs kan du vanligtvis göra det online på vår hemsida eller genom att ringa till oss.
a:Din lärare kommer att ge dig feedback på dina körkunskaper och bedöma när du är redo för uppkörning.
a:Vi erbjuder olika betalningsalternativ, exempelvis att betala per lektion eller att köpa ett paket med flera lektioner. Du kan delbetala räntefritt upp till två år och det finns inga krav på inkomst för att få delbetala. Vill du ansöka om delbetalning gör du det genom att prata med din trafiklärare eller receptionen.
Välkommen till HPs Trafikskola i Mölndal Vi erbjuder körlektioner för B-körkort, Teori, Handledarkurs samt Riskettan på ett smidigt, säkert och bekvämt sätt.
Vår körskola koncentrerar sig på elever som vill ta körkort för personbil (B-körkort).
Hos oss på Kör Nu Trafikskolan kan du få hjälp med din körkortsutbildning för manuell eller automatväxlad bil.
Vi har lärare som utbildar på Svenska, Engelska och Arabiska.
*HPs Trafikskola - Finns för din skull.
Copyrights © 2022 HPs Trafikskola. All Rights Reserved.